Categories: Lokale

Vihet gurthemeli i shkollës fillore në Gushavc të Mitrovicës

Në fshatin Gushavc të Mitrovicës, sot është vënë gurthemeli për ndërtimin e objektit të ri të shkollës fillore “Harun Beka”, projekt ky i cili kap shumën 1 milionë e 300 mijë euro.

Në vënien e gurthemelit të kësaj shkolle ishte i pranishëm kryetari i komunës, Agim Bahtiri, nënkryetari, Faruk Mujka, drejtori për Gjeodezi, Kadastër dhe Pronë, Hysen Muzliukaj, zyrtarë komunal, si dhe banorë të këtij fshati.

Me këtë rast, kryetari Bahtiri, ka uruar nxënësit, mësimdhënësit dhe prindërit për fillimin e ndërtimit të kësaj shkolle të re, duke theksuar se gjithmonë prioritet e ka pasur ngritjen e cilësisë së arsimit në qytetin e Mitrovicës.

Gjithashtu kryetari Bahtiri falënderon edhe MASHT-in për mbështetjen e dhënë në bashkëfinancimin e këtij projekti, dhe se me ndërtimin e kësaj shkolle do të krijohet ambient më i përshtatshëm dhe do të plotësohen nevojat për mësimdhënie dhe mësimxënie.

Ky projekt po realizohet pas nënshkrimit të marrëveshjes së bashkëfinancimit mes Komunës së Mitrovicës dhe Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë.

Redaksia

Share
Published by
Redaksia

Recent Posts

Skenderaj/ETC dhe Komuna u bëjnë bisht fjalëve! (Dokument)

Ende pa nisur ndërtimi i Qendrës tregtare ETC në Skenderaj, ku kjo e fundit i…

11 hours ago

Skenderaj/Aksident i rëndë trafiku në magjistralen Skenderaj-Mitrovicë

Një aksident trafiku ka ndodhur të martën në mesditë, ku janë përfshirë një motoçikletë dhe…

16 hours ago

Skenderaj, kjo është lista e 18 mësimdhënësve të rinjë që u pranuan (DOKUMENT)

Drejtoria Komunale e Arsimit në Skenderaj ka shpallur rezultatet për plotsëimin e vëndeve të lira…

1 day ago

Publikohet dokumenti i plotë i përbashkët i Kosovës dhe SHBA-së

Sot në Prishtinë është arritur një marrvëeshje në mes të Kosovës dhe SHBA-ve. Kosova dhe…

1 day ago

Ndodh veç në Kosovë/ 2 policë kapen duke vjedhur shtalba tek Liqeni

Sot gjatë ditës, dy zyrtarë policorë janë kapur teksa vjedhin misër në një arë afër…

1 day ago

Fifi një super-femër pas dobësimit, ‘çmend’ me pamjen e fundit

Ndonëse në moshë të re Fifi u bë një kantautore shumë e suksesshme, shkruan ORAinfo.…

1 day ago