Categories: Qendrore

Sony po vuan në botën e smartfonëve

Gjigandi Haponez i prodhimit Sony aktualisht po vuan në botën e smartfonëve. Pak muaj më parë kishte raportime se smartfonët e Sony nuk do të shiten më në tregun global. Sipas shitjeve të fundit të publikuara nga Sony, kompania po shet thuajse asgjë.

Për disa tre mujorë me radhë, Sony nuk arrin dot të shesë as 1 milionë njësi këtë vit ndërsa një vit më parë ishte objektiv i arritur. Në tre mujorin e parë të 2019-ës kompani shiti 900,000 telefonë dhe 600,000 në tre mujorin e dytë.

Shitjet e smartfonëve të Sony:

2017: 13.5 milionë

2018: 6.5 milionë

2019: 2.5 milionë

Biznesi i smartfonëve të Sony me shumë gjasa ka marrë fund dhe nuk ka shumë diskutime lidhur me të. Kompania pritet të ndalojë shitjet e telefonëve e madje edhe të disa shërbimeve për smartfonëve ndërsa ka planifikuar të ruajë resurset për biznese të tjera.

Redaksia

Recent Posts

Ujqit shfaqen shumë pranë shpellës së njohur të Kusarit, banorët ndihen të rrezikuar

Banorët e fshatit Dol të Gjakovës po ndihen të rrezikuar nga ujqit të cilët kohëve…

20 hours ago

A do të rrëzohet Qeveria Hoti pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese?

Gjykata Kushtetuese gjatë të mërkurës ka hedhur poshtë ankesën e deputetit nga radhët e Partisë…

20 hours ago

Skenderaj/ETC dhe Komuna u bëjnë bisht fjalëve! (Dokument)

Ende pa nisur ndërtimi i Qendrës tregtare ETC në Skenderaj, ku kjo e fundit i…

2 days ago

Skenderaj/Aksident i rëndë trafiku në magjistralen Skenderaj-Mitrovicë

Një aksident trafiku ka ndodhur të martën në mesditë, ku janë përfshirë një motoçikletë dhe…

2 days ago

Skenderaj, kjo është lista e 18 mësimdhënësve të rinjë që u pranuan (DOKUMENT)

Drejtoria Komunale e Arsimit në Skenderaj ka shpallur rezultatet për plotsëimin e vëndeve të lira…

3 days ago

Publikohet dokumenti i plotë i përbashkët i Kosovës dhe SHBA-së

Sot në Prishtinë është arritur një marrvëeshje në mes të Kosovës dhe SHBA-ve. Kosova dhe…

3 days ago