Categories: Qendrore

Procesi i rinumërimit mund të zgjasë deri të hënën

Nga 1407 vendvotime, për të cilat Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa kishte marrë vendim të numërohen edhe një herë, në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve është numëruar gati gjysma e vendvotimeve.

Me këto rinumërime nuk pritet të ketë ndryshim rezultati te katër subjektet e para politike, përveç te koalicioni Nisma – AKR – PD, i cili aktualisht është vetëm 21 vota mbi pragun zgjedhor, shkruan sot gazeta Zëri

I pyetur se kur pritet të përfundojë ky proces, Elezi ka theksuar se nuk mund ta dinë saktë se kur përfundon rinumërimi.

“Nëse shohim dinamikën e rinumërimit gatë këtyre 5-6 ditëve, e cila është rreth 130 vendvotime brenda dy ndërrimeve, atëherë besojmë se deri të hënën tjetër mund të përmbyllim ky rinumërim”, ka thënë Elezi.

Ka gati një javë prejse Qendra e Numërimit dhe e Rezultateve e ka nisur rinumërimin e 1407 vendvotimeve me vendim të Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa. Deri të dielën në këtë qendër janë numëruar 573 vendvotime, përderisa gjatë ditës së djeshme në proces të rinumërimit kanë qenë më shumë se 66 vendvotime. Kësisoj, nga 1407 vendvotime deri dje në orën 16:00 në QNR janë numëruar 639 vendvotime. Kështu ka bërë të ditur për “Zërin” zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi. “Procesi i rinumërimit është duke vazhduar në QNR dhe deri në orën 16:00 të ditës së sotme janë rinumëruar 66 vendvotime të tjera. Numri i përgjithshëm i vendvotimeve të rinumëruara deri më tani është 639, nga 1407”, ka thënë Elezi.

Jeton Rushiti

Recent Posts

Ujqit shfaqen shumë pranë shpellës së njohur të Kusarit, banorët ndihen të rrezikuar

Banorët e fshatit Dol të Gjakovës po ndihen të rrezikuar nga ujqit të cilët kohëve…

5 hours ago

A do të rrëzohet Qeveria Hoti pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese?

Gjykata Kushtetuese gjatë të mërkurës ka hedhur poshtë ankesën e deputetit nga radhët e Partisë…

5 hours ago

Skenderaj/ETC dhe Komuna u bëjnë bisht fjalëve! (Dokument)

Ende pa nisur ndërtimi i Qendrës tregtare ETC në Skenderaj, ku kjo e fundit i…

1 day ago

Skenderaj/Aksident i rëndë trafiku në magjistralen Skenderaj-Mitrovicë

Një aksident trafiku ka ndodhur të martën në mesditë, ku janë përfshirë një motoçikletë dhe…

1 day ago

Skenderaj, kjo është lista e 18 mësimdhënësve të rinjë që u pranuan (DOKUMENT)

Drejtoria Komunale e Arsimit në Skenderaj ka shpallur rezultatet për plotsëimin e vëndeve të lira…

2 days ago

Publikohet dokumenti i plotë i përbashkët i Kosovës dhe SHBA-së

Sot në Prishtinë është arritur një marrvëeshje në mes të Kosovës dhe SHBA-ve. Kosova dhe…

2 days ago