Categories: Qendrore

Pridoni burri i Vjosa Osmanit – sqaron publikun për krizën politike

Prindon Sadriu, burri i Vjosa Osmanit, ka shpjeguar se zgjedhjet Parlamentare s’bëhen vetëm për të zgjedhur deputetët por edhe Qeverinë, Parlamentin, bordet e deri te ndërrimi i Kushtetutës.

Këtë shpjegim Sadriu e ka dhënë duke u ndërlidhur me deklaratat e zyrtarëve të Vetëvendosjes, të cilët kanë deklaruar se zgjedhjet s’janë bërë për President por vetëm për Qeveri.

“Në sistemet politike parlamentare sovrani (pra qytetarët) delegon sovranitetin te përfaqësuesit e tyre të zgjedhur – deputetë. Deputetët bazuar në procedurat kushtetuese kanë të drejtë të zgjedhin jo vetëm Qeverinë dhe Presidentin, por edhe bordet, komisionet dhe çkado tjetër që ia lejon kushtetuta/ligjet, përfshi edhe vet amandamentinin e Kushtetutës. Në Kosovë nuk ka zgjedhje presidenciale dhe as zgjedhje qeveritare, por qytetarët zgbjedhin të trija përmes një palë zgjedhjeve, pra zgjedhin Kuvendin përmes votës së drejtpërdrejt dhe zgjedhin Qeverinë dhe Presidentin përmes votës së deleguar”, ka shkruar Sadriu.

Sadriu ditë më parë shkroi, po ashtu, se LDK dhe Vetëvendosje kanë dalë të barabarta me nga  28 deputetë ndërsa Mimoza Kusari është e Alternativës.

Redaksia

Recent Posts

Skenderaj/ETC dhe Komuna u bëjnë bisht fjalëve! (Dokument)

Ende pa nisur ndërtimi i Qendrës tregtare ETC në Skenderaj, ku kjo e fundit i…

5 hours ago

Skenderaj/Aksident i rëndë trafiku në magjistralen Skenderaj-Mitrovicë

Një aksident trafiku ka ndodhur të martën në mesditë, ku janë përfshirë një motoçikletë dhe…

9 hours ago

Skenderaj, kjo është lista e 18 mësimdhënësve të rinjë që u pranuan (DOKUMENT)

Drejtoria Komunale e Arsimit në Skenderaj ka shpallur rezultatet për plotsëimin e vëndeve të lira…

1 day ago

Publikohet dokumenti i plotë i përbashkët i Kosovës dhe SHBA-së

Sot në Prishtinë është arritur një marrvëeshje në mes të Kosovës dhe SHBA-ve. Kosova dhe…

1 day ago

Ndodh veç në Kosovë/ 2 policë kapen duke vjedhur shtalba tek Liqeni

Sot gjatë ditës, dy zyrtarë policorë janë kapur teksa vjedhin misër në një arë afër…

1 day ago

Fifi një super-femër pas dobësimit, ‘çmend’ me pamjen e fundit

Ndonëse në moshë të re Fifi u bë një kantautore shumë e suksesshme, shkruan ORAinfo.…

1 day ago