Categories: Qendrore

Chrome së shpejti do ju paralajmërojë për ueb faqet që janë të ngadalshme

Ka shumë gjëra që duhet të merren parasysh kur ndërtoni një ueb faqe në internet.

Nuk është gjithmonë rreth një dizajni më të mirë apo përmbajtja më e mirë, sepse faktorë të tjerë merren parasysh gjithashtu, kur gjëra të tilla si koha e ngarkimit kanë rëndësi gjithashtu.

Kjo sepse nëse keni një dizajn të mahnitshëm dhe përmbajtje fantastike, por faqja juaj e internetit kërkon shumë kohë për të ngarkuar, njerëzit thjesht mund të heqin dorë dhe të shkojnë diku tjetër.

Ndoshta në përpjekje për të inkurajuar dizajnerët dhe zhvilluesit që të fillojnë të marrin në konsideratë kohën e ngarkimit në faqet e tyre të internetit, Google ka njoftuar se së shpejti do të fillojnë të identifikojnë dhe paralajmëroj faqet e internetit që mund të kërkojnë më shumë kohë për t’u ngarkuar.

Siç mund ta shihni në foton e mësipërme, faqet e internetit që kërkojnë kohë për t’u ngarkuar do të tregojnë një njoftim që informon përdoruesit se kjo faqe është e njohur për hapje të ngadaltë.

Kjo padyshim që do të vlejë vetëm për faqet e internetit që janë në Chrome, kështu që nëse përdorni një shfletues tjetër, atëherë kjo veçori nuk do të zbatohet për ju.

Redaksia

Recent Posts

Komuna e Skenderajt shpall konkurs për 11 mësimdhënës (Dokument)

Drejtoria për Arsim në Komunën e Skenderajt ka hapur konkurs për punësimin e 1 mësimdhënësve…

1 day ago

Skenderaj/Covid19: Ky është numri i përgjithshëm i të infektuarve

27 raste në komunën e Skenderajt janë aktivë me Covid19, që prej se u shfaqen…

1 day ago

Skenderaj/Komuna “hapë” kuletën

Saktësisht 3 milionë e 872 mijë e 998 euro janë planifikuar të investohen në projekte…

2 days ago

Ujqit shfaqen shumë pranë shpellës së njohur të Kusarit, banorët ndihen të rrezikuar

Banorët e fshatit Dol të Gjakovës po ndihen të rrezikuar nga ujqit të cilët kohëve…

3 days ago

A do të rrëzohet Qeveria Hoti pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese?

Gjykata Kushtetuese gjatë të mërkurës ka hedhur poshtë ankesën e deputetit nga radhët e Partisë…

3 days ago

Skenderaj/ETC dhe Komuna u bëjnë bisht fjalëve! (Dokument)

Ende pa nisur ndërtimi i Qendrës tregtare ETC në Skenderaj, ku kjo e fundit i…

4 days ago