Izolohet i gjithë fshati pas rishfaqjes së sëmundjes vdekjeprurëse

Rishfaqet sëmundja vdekjeprurëse, për këtë shkak u izolua një fshat i tërë. E përditshmja italiane “La Repubblica” bën të ditur se vdekja e një personi nga murtaja bubonike, që... Read more »

Zgjohet nga koma, por kupton se e gjithë familja i ka vdekur nga koronavirusi

Kaloi javë të tëra në terapi intensive dhe më në fund e luftoi koronavirusi. Por kur u zgjua zbuloi se ishte i vetmi nga familja e tij që i... Read more »

Simptoma e re e COVID-19 po tmerron njerëzit: Shikojeni çka i ka bërë kësaj gruaje në Britani

Një e shëruar nga coronavirusi e cila prej javësh luftoi në spital, thotë se ka pësuar një rënie të madhe të flokëve dhe sipas saj mund të jetë një... Read more »

Si në filma: “Sharrje, ofendime…”- Policia arreston taksistin në Prishtinë!

Policia e Kosovës gjatë kontrolleve natën e kaluar ( e martë) ka hasur në një problem në Prishtinë, saktësisht në Dardani. Në një video që ka siguruar IndeksOnline shihet... Read more »

Minatori që u bë milioner brenda natës

Minatori nga Tanzania, që u bë milioner brenda natës në qershor për shitje të dy gurëve Tanzanite me vlerë 3.4 milionë dollarë, ka shitur edhe një tjetër të tretë... Read more »

Ja çfarë dëmesh ka përdorimi i vazhdueshëm i paracetamolit

Analgjetikët apo zbutësit e dhimbjeve, si paracetamoli dhe ibuprofeni mund të bëjnë më shumë dëm sesa mirë, dhe nuk duhet kurrsesi të përshkruhen nga mjekët për trajtimin e dhimbjeve... Read more »

Studim: Zbulohet mënyra se si Covid-19 ndikon në tru

Një nga aspektet më bezdisëse të koronavirusit të romanit është vetëm sa sisteme organesh ndikohen gjatë rrjedhës së. Kemi dëgjuar për zemrën, mushkëritë dhe simptomat e frymëmarrjes, por një... Read more »

E vërteta e hidhur e vezëve që blini në dyqan

Sa herë bëhet fjalë për blerjen e vezëve, pyetja është gjithmonë e njëjtë: ku mund t’i gjejmë të freskëta? Dhe gjithmonë është e vështirë, për shkak se ne nuk... Read more »

Shenjat e qarta se mund ta keni pasur virusin pa e ditur

A ka mundësi që e keni pasur COVID-19 dhe nuk e keni kuptuar? Ka mundësi, janë shenjat. “Shumica e njerëzve që infektohen me koronavirus përjetojnë simptoma, ku më të... Read more »

Rusia “e gjuan në të tretën”, thotë se në shtator nis prodhimin masiv të vaksinës kundër Covid-19

Qeveria ruse ka thënë se synon ta fillojë prodhimin masiv të një vaksine kundër koronavirusit në muajin e ardhshëm dhe të sigurojë disa miliona doza në muaj nga viti... Read more »